İnanAcılıoğlu

Konuşmacı-Eğitimci-Danışman

İnan Acılıoğlu lise öğrenimini İzmir Fen Lisesi’nde tamamladıktan sonra, Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’ni burslu olarak bitirmiştir.

İş hayatına üniversite son sınıfta Aselsan’da yarı zamanlı planlama mühendisi olarak başlayan Acılıoğlu, sonrasında Finansbank’ta müfettiş yardımcısı olarak görev yapmıştır 2002’de çalışmaya başladığı Ford Otosan’da Planlama ve Lojistik birimlerinde yönetici olarak büyük ölçekteki ekiplere liderlik etmiştir. 9 yıl çalıştığı Ford Otosan’da aldığı 6 Sigma Kara Kuşak sertifikası ile 40’ın üzerinde proje tamamlamıştır.

2011 yılında başladığı Danone’de lojistik müdürü ve müşteri hizmetleri müdürü olarak çalışmış bu dönemde de verimlilik ve süreç iyileştirme projelerine devam etmiştir. 2015 yılında Operasyonel Mükemmellik Birimi’ni kurmak üzere Yıldız Holding’e transfer olmuş; grup şirketleri için operasyonel mükemmellik stratejilerini belirlemiştir. Süreç iyileştirme ve verimlilik projelerini hayata geçirdiği bu dönemde dijital dönüşüm sorumluluğunu da üstlenmiş; grup şirketlerinin dijital dönüşüm ihtiyaçlarını belirleyerek dijitalleşme yol haritalarını çıkarmıştır. Değişim yönetimini sağlamak için şirket yöneticilerine eğitim ve seminerler vermiştir. 2014 yılından itibaren İzgören Akademi bünyesinde kurumsal firmalara eğitim ve seminerler vermiştir.

2019 yılında OpM-D Danışmanlık Şirketi’ni kurarak küresel ve yerel çapta danışmanlık vermeye başlamıştır. Aynı zamanda ABD’nin en iyi danışmanlık şirketlerinden kabul edilen CGN Global’in Türkiye Direktörlüğünü yapmıştır. ICF Adler Koçluk Sertifikası’na sahip İnan Acılıoğlu’nun İş’te Y Kuşağı, 19 Nüans, Beyaz Yakalı’nın Dijital Yakalı’ya Dönüşümü adlı kitapları yayınlanmıştır.

OpM-D Danışmanlık çatısı altında onlarca farklı şirketin kurumsal dönüşümü, dijital dönüşümü ve operasyonel mükemmellik çalışmalarında projeler yürütmüştür. Dünyanın en büyük dijital merkezi MEXT ile iş birliği yapmaktadır. Bu kapsamında, birçoğu Türkiye’nin ilk 100 şirketi içerisinde yer alan kurumların yönetici ve çalışanlarının dijitale dönüşüme hazırlanması konusunda katkı sağlamaktadır.

6 kişilik kadrosu ile kurumların gelişimine katkı sağlamaya devam etmektedir.


-Liderlik ve Yöneticilik Becerileri

-Dijital Dönüşüm ve Değişen
Organizasyonlar

-Maliyetleri Azaltma&Gizli İsrafların
Önlenmesi

-Dijital Liderlik

-İş Yaşamında Başarı