Ruhan Maral

Konuşmacı-Eğitimci-Danışman

Ruhan Maral, 1975 İzmir doğumludur. 1998 yılında Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra, 17 yıl boyunca kamuda İnsan Kaynakları Uzmanı olarak çalışmıştır.

Hukuk alanında görev aldığı projelere katkı sağlamak adına ikinci üniversite olarak Adalet MYO’dan mezun olmuştur. Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı alanında “Profesyonel İş Hayatında Cesaret Yönetimi” tezi ile yüksek lisansını birincilikle tamamlamıştır.

Kariyer danışmanlığı çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla uluslararası koçluk federasyonu (ICF) akrediteli profesyonel koçluk eğitimini tamamlamıştır. PCC ünvanlı (ICF akreditasyonlu) Profesyonel Koçluğun yanında aynı zamanda Yönetici ve Takım Koçu oldu. Yapılan anketler ve heyet değerlendirmesi sonucu, 2019 yılında en iyi çıkış yapan yönetici koçu ödülünü almıştır.

2019 yılından itibaren Türk Hava Kuvvetlerinde yetiştirilen F-16 pilotlarının liderlik ve koçluk süreçlerinden sorumlu olmuştur. 2022 Eylül ayından itibaren Türk Hava Kuvvetlerine katılan yeni mezun tüm subayların cesaret, koçluk ve liderlik eğitimlerinin verilmesinden sorumlu olmuştur. TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii), Aselsan, Roketsan, Meteksan, Tubitak gibi savunma sanayii şirketlerinin eğitim aldığı; Savunma Sanayii ve Teknoloji Eğitim Merkezi (SATEM) Komutanlığında 2017 yılından beri eğitimler vermektedir.

2005 yılında başlayan Sosyal Güvenlik Reformu kapsamında; 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Emekli Sandığı, Bağkur ve SSK Kanunlarının birleştirilmesini sağlayan 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunlarını hazırlama komisyonlarında görev almıştır. SAP firmasının 30 bin kullanıcı ile dünyadaki en büyük beşinci müşterisi olan bir kurumda 2009-2019 yılları arasında yazılım alanında kariyerine devam ederek, fonksiyonel yönetim uzmanı olarak çalışmıştır. Bu süre zarfında İnsan Kaynaklarına ait 7500 yeni ekran tasarımı ile SAP dönüşümlerinin liderliğini yapmıştır.

-Cesaret Yönetimi
-Çatışma Yönetimi
-Takım Çalışması